Sıkça Sorulan Sorular

TAŞIYICI SEÇİMİ

Bebek taşıyıcıları güvenli midir?


Huggyberry.com’da satışa sunulan bütün bebek taşıyıcıları, doğru kullanıldıklarında, hem bebeğiniz hem de sizin için güvenli ve konforludur.


Satın aldığınız bir taşıyıcı kullanmadan önce, ürün ile gelen kullanma talimatlarını dikkatlice okumanız gerekir. Lütfen ürünlerin yaş/kilo limitlerine ekstra özen göstererek satın alınız.


Bunların yanı sıra, önde bebek taşımada Dünya’da geçerli T.I.C.K.S. kurallarına da dikkat etmek gerekir. Nedir bu kurallar?


·     Sıkı taşıma


·     Her zaman göz önünde olma


·     Öpebilecek kadar yakın olma


·     Çeneyi göğüsten uzak tutma


·     Bebeğin sırtını destekleme


Bu kurallar ile ilgili İngilizce hazırlanmış görsel için buraya tıklayınız.

Bebek taşıyıcınızın nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili sorunuz varsa info@huggyberry.com’dan bizlere, ya da bebek taşıma üzerine düzenli buluşmalar yaparak ebeveynleri bilgilendiren Esra Tenekecioğlu insiyatifinde kurulup, faaliyete geçen, kendisi gibi diğervbabywearing eğitmenlerinin de zaman zaman desteklediği Sling Library buluşmaları olan Istanbul Babywearing Topluluğu’na danışmanızı tavsiye ederiz. Istanbul Babywearing Topluluğuna şu Facebook grubundan ya da şu Instagram hesaplarından ulaşabilirsiniz.


Hangi taşıyıcıyı seçmeliyim?

Bu soruyu ancak siz cevaplayabilirsiniz! Taşıyıcı seçimindeki kriterleri gözden geçirip, kendi ihtiyaçlarınıza ve bebeğinizin tercihlerine göre seçim yapmalısınız. Örneğin şu soruların cevapları sizlerin seçimi için yol gösterici olacaktır:


·      Bebeğiniz kaç aylık ve boyu kaç cm.?


Bazi taşıyıcılar bebeklerin belirli dönemleri için optimal taşıycı iken, diğer dönemlerde tavsiye edilmeyebilir. Örneğin yenidoğan bebeklere ideal olan taşıyıcılardan bir tanesi esnek wrap slingler, bebeklerin 5-6 aylık olmasından itibaren ağırlaşması sebebiyle kullanılamaz ve başka bir taşıyıcıya geçmek gerekir. Bir diğer yenidoğan bebek için ideal taşıyıcı ayarlanabilir taşıyıcılardır. Örneğin; Huggyberry bebek beden kanguru. Bebeğiniz yaklaşık 3,5 kg olduğundan itibaren, bacak arası genişliğini ve sırt paneli uzunluğunu ayarlayarak bebeğiniz için ideal boyutta kullanabileceğiniz çok pratik bir taşıyıcıdır.


·      Uzun süreler (2 -3 saat) bebeğinizi indirmeden taşımayı mı umuyorsunuz yoksa kısa süreli taşıma gerecine mi ihtiyacınız var?


Dokuma wrap slingler, mei tai’lar ya da kangurular uzun süreli kullanımlar için harika taşıyıcılardır. Öte yandan halka slingler kısa süreli kullanımlar için tercih edilen, pratik çözümlerdir. Ancak uzun süreli kullanımda tek omuzda ağrıya sebep olabilir.


·      Bebeğiniz nasıl taşınmaktan hoşlanıyor? – Bebekler neredeyse istisnasız önde göğse dönük şekilde taşınmaktan hoşlanırlar; ne de olsa ten tene temas onlar için çok önemlidir. Ancak büyüyen bebekler bazen daha geniş görüş alanı tercih edebilirler. Bu durumda kalçada ve/veya sırtta taşıma olanağı sunan taşıyıcılar tercih edilmelidir.

Bu sorulardan sonra hala kafanızda cevaplanmamış sorular varsa lütfen bizimle info@huggyberry.com adresinden irtibata geçin. Bir Babywearing danışmanı olan Esra Tenekecioğlu'nun ücretsiz workshoplarına katılabili, ya da birebir danışmanlık desteği alabilirsiniz. Atölyeleri takip etmek için Facebook sayfamızı takibe alın.


Satın almadan deneme imkanım var mı?

Türkiye'nin bir çok şehrinde deneme imkanı  bulabileceğiniz bayiilerimiz mevcut. İstanbul'da dogalaile.com' un mağazasında, HappyNest'te; Ankara'da Bebeevi'nde; İzmir'de WOM İzmir'de, Çanakkale'de Uçan Bebe'de ve Mersin'de KanguruButik'te deneyip satın alabilirsiniz. Ayrıca Istanbul’da yaşıyorsanız Istanbul Babywearing Topluluğu Buluşmalarında tüm ürünlerimizi deneyebilirsiniz. Buluşmaların tarihleri ile ilgili detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız.

BEDEN SEÇİMİ

Kanguru ya da Mei Tai’da hangi beden almalıyım: Bebek mi? Toddler mı?

Üreticiler kendi ürünlerini değişik limitlerle bebek ve toddler beden olmak üzere ayırmıştır. Bu seçim için almak istediğiniz ürünün detaylarına göz atmak en doğrusu olacaktır. Ancak genel sınıflandırmadan bahsedecek olursak;

Bebek Beden; Huggyberry marka ayarlanabilir kanguru ve huggytai'larda yenidoğandan (3,5 kg.)ortalama 1 yaşına kadar olan sürede kullanılabilir. Bazı taşıyıcılar için bu süre yıl olarak değil; daha doğru bir sınıflandırma olan boy ile yapılır. Örneğin; Fidella Fusion Bebek beden kanguruları boyu 56 – 74 cm arasında olan bebekler için kullanılabilir.

Toddler Beden; Kelime anlamıyla ‘yürümeye başlamış’ bebekler için kullanılır. Genelde 1 yaş sonrası için üretilen kangurular için kullanılan bir bedendir. Huggyberry Toddler beden kanguru ve huggytai'lar 9. ayını doldurmuş ve en az 75 cm boya ulaşmış bebekler için kullanılabilir. Fidella Fusion Toddler modelleri 74 – 98 cm arası bebekler için kullanılabilecekken, Fidella FlyTai’ları 74 – 104 cm arasında kullanılabilir.


TAŞIYICI TEMİZLİĞİ & BAKIMI

Huggyberry.com’da satılan tüm taşıyıcılar mutlaka üreticinin ürün ile birlikte gönderdiği yıkama talimatları ile yıkanmalıdır. Bu taşıyıcıların hepsi dokuma wrap slinglerden üretildikleri için narin ya da elde yıkama programlarında, organik temizlik malzemeleri ile ya da beyaz sabun ile yıkanmalarını tavsiye ederiz. Zira kullanılan iplikler ve kök boyalar bebeğinizin ve sizin güvenliğiniz için hassasiyet ile seçilip dokunmuş saf ve doğal malzemelerden oluşmaktadır. Dolayısıyla fazla kimyasala maruz bırakmak, onların ömrünü kısaltacaktır. Gereğinden fazla deterjan/sabun kullanımında, kumaş eğer iyi durulanamazsa, kumaşın aralarında kalan deterjan, kumaşın hem kayganlaşmasına hem de diğer doğal etkenlere maruz kalması sonucu solmasına sebep olabilir.

Örneğin emzirilen bir bebeğin, kangurunun askılarını kemirmesi sonucunda salyaya maruz kalan kumaş eğer duru su ile temizlenmezse, zamanla vücut salgıları o bölgenin güneşten renk değiştirmesine sebep olabilir. Ya da aynı şekilde ter ya da bebeğin tuvaleti de kumaşla temas ettiğinde bol su ile iyice durulanmalıdır. Aksi takdirde kumaşın renginde solma/ağarma meydana gelebilir.